24 Comments

tam bir saçmalık ve ehalet örneği lidl sayesinde yunanistandaki yerli üreticiler ürünlerini çok daha rahat heryere satabildiler aldığın ürünlerde bir baksaydın da nerede üretilmiş samosta üretilen şarapların çoğunluğu lidl marketler sayesinde heryere dağıtılabiliyor ayrıca insanlar daha ucuza alıyorlar

Expand full comment

"Kıtlık".... "Halkını besleyemeyecek durumda olan ama bi s.kimmiş gibi görünmek için savaş sdiğini sahaya süren devletler...."

Expand full comment

Bakalım Rusya'yı haklı göstermek için daha ne argümanlar gelecek.

Suç sanki Baltacı'nın Katerina'ya yaptıklarından dolayı bizim başımıza kalacak..

Expand full comment
Mar 21, 2022Liked by Sevan Nişanyan

Vay anasını ya, demek “Rusya’yı haklı göstermek için” öyle mi? Muazzam, adam öyle emin ki Rusların haksızlığından, öyle içselleştirmiş ki batı propagandasını baya Rusların durup duruken haksız yere özgür bir devleti işgal ettiğini iddia edecek utanmasa.

NATO can tabi, NATO cici, Batı medyası son derece liyakatlı, Ukrayna’yı da 10 senedir fiilen ben fişekledim, Rusya gibi dengeleyici bir gücü çubukla ite ite ben savaşa soktum, sonra da geri çekilip izleyip ben laf attım. Her şey çok normal kesinlikle. Rusya güzel güzel ABD’nin dünya hakimi olduğunu kabul edip yolundan çekilseydi ve Türkiye’den Çin’e kadar ki bölgede ABD’ye duracak hiçbir güç kalmasaydı de rahatlasaydık. Resmen boşu boşuna bölgesindeki etkinliğini göstermeye çalışıyor ve zavallıcık minnoş Ukraynalılara zarar yiyor. Oysa ABD senin sınır komşuna füze sistemleri mi yerleştiriyor? E sen de git Meksika’ya füze sistemi yerleştir arkadaşım ne diye Ukrayna 50 sefer uyarmana rağmen sana kafa tuttu diye NATO’ya girmeden dalıyorsun? Git ABD ile çöz sorununu. Neticede ABD özgürlüklere falan o kadar düşkün ki asla buna ses etmez. İçinden ekonomik, siyasi ve askeri olarak geçmez kesinlikle Meksika’nın. Biraz onları örnek al. Asla direkt 3. dünya savaşı meydan okuması olmaz, liseli kızlar yastık savaşı gibi bir şey olur. Gelmişsin gariban Ukraynalılara saldırıyorsun çok yanlış.

Gerçekten yaşananları ve bunun iki gün sonra bizden nelere mal olacağını bu kadar düşünemiyor olmanız içler acısı. Batı medyası ne derse, otorite ne beyan bahşederse Allah’ın emri kabul ediyorsunuz. Özellike de son iki senedir. Kendinize gelin gençler, vicdanınıza ve sağduyunuza oynayan ucuz propagandalarla aynı yatağa girdiğiniz bu adamlar sizin dostunuz değiller.

Expand full comment

Kıyamam... Zavallı Rusya'yı 10 yıl boyunca çomaklayarak taciz etmişler. İşkenceye daha fazla dayanamamış, Nato'nun da tuzağına düşmüş, faşist ve katil Ukrayna'yı nazilerden temizlemek için işgal etmek zorunda kalmış.

Bunu Pravda, pardon Sputnik, okuyan herkes biliyor. Bir biz, beyni yıkanmış, yarının ne olacağını anlayamayacak kadar kör, sağduyusuz ve vicdansızlar bilmiyoruz.

İnşallah yarın bir gün, o güç bizi de dengelemeye kalkmaz.

Bence "Katerina'nın intikamı" argümanı dahi bundan çok daha iyiydi...

Expand full comment

Beyaz insanın sihri inanılmaz gerçekten. Oğlum bu adamlar size ne yaptı lan? Ben sağ elimi bu kadar kontrol edemiyorum ya. Resmen "şimdi Rusya'dan nefret ediyoruz çünkü Stalinist bir ideolojiye döndüler ve karanlığın merkezi orası" dediler, hepiniz de tuzluğunuzu kapıp sıraya geçtiniz. Dünyada olanlara bir bakın, tarihin gördüğü en büyük iktisadi değişime sokulduk. Nereye kadar reddedeceksiniz yaşananları görmekte? Amaan ne halin varsa gör ya.

Expand full comment

Ne stalinizmi? Ne sihri? Ne saçmalıyorsun sen ya? Millet haksız bir şekilde gerçekleştirilen bir ülkenin başka bir ülkeyi işgal eylemini kınıyor. Bırakın bu tek merkezden çıktığı belli olan propaganda argümanlarını.

Expand full comment

Hanımefendi,

Sizin ve benim gibi beyaz adamın ruhen, fikren ve bedenen köleleri, olup bitene bakınca, on binlerce zırhlı araç ve yüzbinlerce asker ile kendisinden küçük bir ülkeye dalmış, ortalığı yakıp yıkan, insanları öldüren bir güç ve bu savaşa komik bile denemeyecek bahaneler uydurmaya çalışan garip insanlar görüyoruz.

Beyefendi ve Sevan Hocam ise bakın aynı resimde neleri kristal gibi fark edebiliyorlar:

- Tarihin gördüğü en büyük değişim!

- Dünyadaki güç dengesinin evrimi!

- Batı menşeili medyanın hepimizi büyüleyen karşı konulamaz gücü!

- Dünyanın gerçek işleyişinin uçtan uca mekaniği, hatta ayrıntılı çizimi!

- Zorla sokulduğumuz şeytani yeni dünya düzeni!

- Tüm bunları gerçekleştirebilmek için 30 yıldır kesintisiz sürdürülen devasa bir yapılanma!

Böyle olunca, maalesef biz "büyük resmi görmek için" gözleri açık olmayan idiot fanilerin kafası basmıyor ve kavrayamıyoruz yaşananları elbette! Onun için de anlamaya da çalışıp devreleri yakmaktansa, madem bu kadar büyük felaketler yaşanıyor ve yaşanacak, bırakalım Ukrayna'lılar da bizim için birazcık ıztırap çekiversinler.

Not: Yukarıdaki lego taşlarını kullanılarak, dünyada olup biten herşeyin failinin; cosa nostra, taşnaksutyun, fetö hatta tapınak şövalyeleri olduğu ben de herkese ispatlayabilirim ama şimdi bir de bu konuyu açmayalım..

Selamlar

Expand full comment
Mar 22, 2022Liked by Sevan Nişanyan

Pardon da bunu tam olarak neden bırakıyorum tam olarak? Bir gerçeği reddetmenin manası ne? Bir zahmet bunu sen görmeyi dene de bu yaşananlar arasındaki bağlantıyı daha uzun vadeli olarak ölçek ve bağlam özelinde okumayı becer bu sayede. Rusya'nın bölgedeki etkinliği kalkınca Sovyetlerden ayrılan tüm ülkelerin kol kola girip barış türküleri söyleyerek bölgede koşacağını mı sanıyorsunuz? Size, bize, onlara mı kalacak bu alan? Gerçekten burnunuzun ucundan ötesine bakmaktan bu kadar mı acizsiniz anlamıyorum artık. Küresel ana akım medya ne dese onunla aynı saftasınız, aleni bir liberal propaganda aracıyla görüşleriniz %90 paralellik gösteriyor, hiçbir şeyden zerre şüphe duymuyorsunuz, inanılmaz cidden. Bağlantı kurmamak için gösterdiğiniz çabayı biraz olsun gerçek ilişkileri anlamak için gösterseniz bu kadar karmaşık olmadığını anlayacaksınız ama o kadar korkuyorsunuz ki bunları kurmaktan, bu artık aptallık başka bir şey değil. O bağlantıyı kurmayın diye de çalışıyor çünkü aynı medya. Beni Nişanyan'la aynı safta bırakan aptallığınız batsın yerin dibine gerçekten.

Aynen kardeşim, dünyadaki kurumlar çok güvenli, otorite bizim çıkarımızı gözetiyor, medya iki senedir mucizevi şekilde gerçekleri konuşuyor, milyarderler bizim iyiliğimiz için fonlar ayırıp dünyayı kurtarıyor, dünyada güç dengesi diye bir şey yok her şey tamamen kendi dinamiklerinde salınıyor, ABD dolarını bile özel bir şirketler basmıyor, her şey çok normal ve doğal. Dünyadaki malvarlığının %50'sine çöken %1 zaten gücü ne yapsın? Kendi beyanlarıyla söylersem "daha adil ve özgür bir dünya için geldiler" tabi ve bizi kurtaracaklar kısmetse. Gözlerimizin önünde milyar dolarlar harcayıp lobicilik yaparak ABD başkanlarını seçenler bütün bu kurumları falan bize bıraktılar, tamamen işlerine bakıyorlar evet. Sabahları helikopterle müthiş ofislerine gidiyorlar, birkaç karizma toplantı yapıyor, tenis oynuyor, muhteşem bir akşam yemeği yiyip seks yapıp uyuyorlar. Dünya da son derece dürüst ve çalışkan kurum çalışanları elinde dönüyor. Samimi söylüyorum Teletubbies dünyası sizinkinden daha az fantastik ya. 30 senedir ne verseler yediniz ve bireyselleşme ayağına hiç kimse olarak kaybolup gittiniz hayatta. Dünyanın gerçekliğini ve sıçmışlığını reddetmek için öyle çabalıyorsunuz ki hala gelmiş "haksız şekilde işgal edilen özgür ülke :(" ajitasyonunu yiyeceğimi sanıyorsunuz. Ulan 20 senedir yanı başınızda 6 milyon sivil öldürdüler kıta aşıp, neredeydi bu vicdanınız? Arap baharında gelip kurtardılar bölgeyi sağ olsunlar, ama öyle aptallar ki işte hepsi daha kötü durumda şu an. 100 senedir Afrika'nın anasını ağlattılar, bir tane bayrak görmedim ben o profillerde? Doğu Türkistan'a Çin'in yaptıklarında da sesiniz çıkmadı. Neden söyleyeyim mi? Çünkü batı menşei medya size bunlara karşı ne hissedeceğinizi söylemedi, o kadar. Ne hissedeceğinizi bile söyleyen medya organları belli, o kadar sıçmış durumdasınız. Hala gelmiş bana saçmalıyorsun diyor avel ya, ulan bir saçmala seviyesine gel de 10 senelik iktisadi planı sonra konuşalım. 50 sene önce kurulan kanserli sistemin nerede patladığı ve şu anda yaşananın nereye gideceğini, liberal ekonominin nerede bittiğini, şu an nasıl bir değişime zorla sokulduğumuzu, bizi nasıl bir geleceğin beklediğini konuşalım. Rusya ve Çin'in bu hükümetler kavgasındaki yerini konuşalım.

Bütün eğitiminizi, bütün eriştiğiniz bilgiyi, bütün medyayı kontrol eden adamlar yok gibi yaşayalım teklif etme bana da varsa elinde argüman gel 30 senedir Ukrayna üzerinden yürüyen yapılanmayı, meydan olaylarından beri özellikle ABD'nin NATO ayağıyla buraya nasıl müdahil olup Rusya'yı bölgesinde nasıl tehdit ederek buraya soktuğunu konuşalım. Ama öncelikle çok zor yapman gereken bir şey var, şu siktiğimin batı köleliğini bırakman lazım. Tarihin gördüğü en gaddar toplumlara bu güveniniz nereden geliyor ya? Lan daha adamların dirseklerinden akan kan bile kurumadı, bunların mı taleplerine, bunların mı özgürlük vaatlerine, bunların mı kurtarıcılığına güveniyorsunuz? Bunların medyası mı doğruyu söylüyor? Bunların mı çıkarları size iyi gelecek? Gerçekten bu aymazlık seviyesi çok fazla ya.

Ya söyleyecek sözünüz olsun, ya ad vik vik ana akım medya papağanlığı yapıp asabımı bozmayın benim.

Expand full comment

imkânı yok hocam, kozmopolit dergisinden, buraya zıplarsa, posta gazetesi kıvamında vikvikleyecek, hayır, bütün satılık medya aynı saçmalığı ötüyor, benim düşündüğümü zannettiğim bu bokların olduğu sitelerde nelerin reklamı var, acaba ben papağanın önde gideni olabilir miyim diye de sormuyorlar.. fikir diye buralara pisliyorlar. yav aç dünya dış müdahale haritalarına bak en azından.. ciddiye almamak lazım bu ana akımın kakılmışlarını..

Expand full comment

Hocam,

Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Aynı durum mahalle bakkalları vs BİM, yerel üretim vs dev tarım şirketleri gibi karşılaşmalarla tüm dünyada gerçekleşiyor.

Benzetmekten ar ederim ama Yılmaz Özdil yazısı gibi bir yazı olmuş. Diğer yorumlarda dedikleri gibi “büyük oyunu” görmüşsünüz, manidarı salmışsınız. Anlayana…

YÖ bile kırk yılda bir bazen doğru bir şeyler söylüyor. Nadiren de olsa siz de başka açılar ararken bu oyunu görüveriyorsunuz. Ama olur öyle. Neyse, siz yine de sevildiğinizi bilin efendim :)

Expand full comment

Su anda ise tüm Alman firmalarinin Ukrayna ve Rusya'dan cekilmesi söz konusu. Yani Ukrayna'ya Lidl girsin diye bir daha Lidl'in 10 kati hacminde is yapan Siemens, VW, gibi devler Rusya ve muhtemele Orta Asya pazarindan olsun, artan enerji fiyatlarindan girdilerinden zarara ugrasinlar diye mi girdiler bu savasa? Sanirim NATO'da en cok Almanya zarar görüyor bu savastan.

Expand full comment

Hocam ilk sizin kitabınızdan okumuştum hâlâ aklımddır, komplo teorilerinin boş olduğundan bahsederken "Gerçek dünyada işleri dahiyane planlar değil, insanların hırsları, hesapsızlıkları, beceriksizlikleri belirler" mealinde bir yazınız vardı. Mao nun " Tarihte aptallığın rolünü küçümsemeyin" lafını da paylamıştınız. Şimdi bu yazınızı okuyunca şunu düşünüyorum: Canı sıkılan ihtiyara bu dünyanın gerçekleri çok sıkıcı geliyor, alternatif düşüncelerle bu yavan gerçekleri entrika romanına çevirmek daha tatlı bir uğraş. Ama Türkiyede bunu (büyük resim, büyük oyun, emperyalist Batı vs.) o kadar çok duyduk ki bıktık. Bu alternatif hayali evrenler yurdum insanının gerçekliği haline geldi, ben buna üzülüyorum.

Expand full comment

Almanya iki dünya savaşında beceremediğini, Amerikan şemşiyesi altında becerip tüm avrupayı yan sanayisi haline getirdi.

https://moverdb.com/wp-content/uploads/europe-top-import.png

Tarihe geniş perspektiften bakçak olursak bu ironiyi kaldıramayız.

Expand full comment

Hocam bu anlattıklarınızı sosyalistler hep anlatıyor, anlatmış zaten. Peki anlamadığım hala niye sosyalistleri ve Marksistleri eleştiriyorsunuz ve beğenmiyorsunuz ?

Expand full comment

hocam harika tespit.. Olay tamamen bu.

Expand full comment

Ukraynalılara empati yapmıyorsun yeten tabii bu kadar bilgi :(

Expand full comment

Aynenn mesele bu, Ukraynalılar ve Belaruslular hatta Ruslar, Kazaklar Rus-Sovyet boyunduruğundan kurtulan eski hemşeri ve "yoldaş"larının nasıl bir refaha, alım gücüne, konfora ve bunlarla beraber bi de demokrasiye kavuştuğunu görüp "kuduruyorlar" ağızları sulanıyor. Polonya gibi Estonya gibi Çekya gibi ve hatta Romanya, Bulgaristan gibi olmak istiyorlar ve %100 haklılar. Bu işten Almanya, Amerika, bilmem kim para mı kazanıyormuş, e kazansın? Şimdi Rusyanın, Belarusun, Kazakistanın malını kim yiyor halk mı? bir avuç oligark!

Expand full comment

Marksizmin arzuladığı düzen realite karşısında karikatürleşse de marksist elestri hala etkileyici.

Expand full comment

Hocam yine kimsenin goremedigi buyuk oyunu gormussun!

Expand full comment
author

Yo hayır, sadece idiotlar göremiyor. Dünyadan haberdar olanların bildiği şeyler.

Expand full comment

Hocam, 7 milyarin icinde bunlari gorenler olarak cok aziz. Dunyanin %99.99’u idiot. Evrimden anlayan idiot olmayanlar olarak dogaya uymadigimiz sonucunu mu cikarmaliyiz? Intiharin esiginden kurtaramiyorum kendimi.

Expand full comment

Önce Marx sanmıştım ama bu bildiğimiz Lenin değil mi?

Expand full comment

İşin diğer tarafı ise Rus pazarından çekilen firmalar. Büyük patron bu savaşta büyük emir verdi. "Ya dediklerimi yaparsınız ya da sizi bitiririm". "Çok uluslu şirketler devletlerin de üstüne çıktı, devletten daha güçlüler" iddiaları da çöp oldu gitti.

Bütün ABD şirketleri birer birer Rus pazarından çekildi. Çekilirken öne sürdükleri sebeplerin başında Rusya'nın işgalci politikası ve Ukrayna halkına destek geldi. Böyle olmadığı en başından beri belliydi zaten. Tek yaptıkları istemeyerek de olsa ABD'ye boyun eğmek. Bütün reklam içeriğini "düşünce özgürlüğü"ne vurgu yaparak hazırlayan sosyal medya siteleri Rus içeriklere yer vermeyeceklerini ve hatta Ruslara karşı nefret söylemine izin vereceklerini belirttiler.

Velhasıl, bütün bu işler bir anda gelen bir tepkinin ürün değil belli ki. Plan bu. ABD emrimin dışına kimse çıkamaz diyor.

Expand full comment